Kontrahenci

FRITO LAY/PEPSI COLA

PepsiCo
Historia tej firmy rozpoczęła się w roku 1898, kiedy to Caleb Bradham, aptekarz z New Bern w Północnej Karolinie USA, stworzył mieszankę wody gazowanej , cukru, wanilii, olejków i orzeszków Coli. Napój Bradhama został nazwany Pepsi Cola. Pięć lat później, już oficjalnie zarejestrowany napój, był reklamowany w prasie jako orzeźwający, wzmacniający i pomagający w trawieniu. Popyt na Pepsi Colę rósł w tempie przekraczającym możliwości produkcyjne Brahama, dlatego też podjął on w 1905 roku decyzję o sprzedaniu licencji pierwszym piętnastu rozlewniom. W ciągu kolejnych sześciu lat liczba producentów Pepsi urosła do 250.


Po siedemnastu latach sukcesu, nastąpiło załamanie się rynku cukrowego, które zmusiło Brahama do sprzedania firmy. Po kilku latach niepowodzeń, w roku 1931 firmę zakupili Loft i Guth. Zajmowali się sprzedażą słodyczy, którą postanowili połączyć ze sprzedażą Pepsi Cola. Powstała nowa firma, Pepsi Cola Company i tym samym rozpoczął się, trwający do dziś, sukces napoju Pepsi.

Pepsi Cola Company, jako firma innowacyjna, pierwsza w Stanach Zjednoczonych, wykorzystała ogólnokrajowe radio do celów reklamowych. W latach czterdziestych pojawiły sie pierwsze puszki Pepsi. Podczas II wojny światowej, aby zademonstrować swoje poparcie dla starań aliantów, PCC zmieniła kolory swojego dotychczasowego logo na kolory flagi amerykańskiej: czerwony, biały 
i niebieski.

W 1950 roku powstała Pepsi Cola International Ltd, która miała już 200 producentów w 61 krajach. Rok 1965 był kolejnym, przełomowym rokiem dla firmy. Doszło 
do połączenia Pepsi Cola International oraz Frito Lay, w wyniku którego powstał koncern PepsiCo. W latach siedemdziesiątych zostały zakupione sieci Pizza Hut oraz Taco Bell a w 1986 KFC.

W latach osiemdziesiątych gwiazdy muzyki pop min. Michael Jackson, Tina Turner, David Bowie, MC Hammer, Madonna, Janet Jackson, zaczęły reklamować produkt Pepsi. Po podjęciu decyzji o skoncentrowaniu się na napojach i słonych przekąskach, w roku 1997 koncern PepsiCo sprzedał sieć restauracji.

Firma Pepsi w Polsce należy do grupy PepsiAmericas, która działa zarówno na terenie Stanów Zjednoczonych, w Europie Środkowo- Wschodniej oraz na Wyspach Karaibskich. Pepsi Americas jest kluczowym partnerem koncernu PepsiCo. Istnieje dwóch takich partnerów na świecie: Pepsi –Cola Bottling i właśnie Pepsi Americas.

Poprzedni właściciel Pepsi Cola General Bottlers Poland, Whitman Corporation połączył się z firmą Pepsi Americas. W Polsce firma jest zarejestrowana pod nazwą Pepsi Cola General Bottlers Poland Sp. z o.o.

 

 

http://www.pepsi.pl/